Rekuperacja w zamieszkałym domu – Wszystko, co musisz wiedzieć

Rekuperacja to doskonały wybór dla wszystkich ceniących czyste i świeże powietrze w domu. Pisaliśmy już o tym nie raz, ale warto podkreślić jeszcze raz: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nie tylko niższe koszty ogrzewania, brak przeciągów i alergenów, ale również inwestycja w ekologię, zdrowie i sprawne funkcjonowanie organizmu. Filtrowane powietrze o zmniejszonym stężeniu CO2 przekłada się na lepsze samopoczucie i wydajność. Dzięki temu poprawia się koncentracja i ogólne zadowolenie z życia. Nic dziwnego, że właściciele domów z rynku wtórnego również zastanawiają się nad możliwością instalacji rekuperacji w już istniejących budynkach.

Czy rekuperacja sprawdzi się w zamieszkałym domu?

Odpowiedź jest jednoznaczna: tak! Instalacja systemu rekuperacji w zamieszkałym domu jest możliwa, choć wymaga więcej planowania i pracy. Zaleca się, aby montaż wentylacji mechanicznej planować na etapie projektu lub budowy domu. Jeśli jednak mamy do czynienia z gotowym, wykończonym budynkiem, kluczowe jest wybranie doświadczonego zespołu z praktyką w realizacji takich projektów. Proces ten warto rozpocząć od kontaktu ze specjalistą. Następnie można spodziewać się wizyty, oględzin i stworzenia indywidualnego projektu. Warto pamiętać, że każdy projekt w zamieszkałym budynku jest unikalny.

Kiedy instalować rekuperację w zamieszkałym domu?

Najlepszym momentem na instalację rekuperacji w zamieszkałym domu jest generalny remont. Wynika to z konieczności kucia ścian, aby przeprowadzić kanały rekuperacyjne. Kluczowe jest przemyślenie, w jaki sposób poprowadzić kanały, uwzględniając możliwości budynku i dostępność przestrzeni. Często instalację można ukryć pod podwieszanym sufitem lub maskownicami z karton-gipsu. Alternatywnie, kanały wentylacji mechanicznej mogą być poprowadzone w istniejącym systemie wentylacji grawitacyjnej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest instalacja w budynkach z nieużytkowanym poddaszem, gdzie wszystkie urządzenia i kanały mogą być umieszczone, co ułatwia wentylację pomieszczeń. W takim przypadku jedyną ingerencją w budynek będzie montaż anemostatów w sufitach. Ważne jest, aby w pomieszczeniu z urządzeniami temperatura nie spadała poniżej 0° C.

Co warto zrobić przed instalacją rekuperacji w już zabudowanym budownictwie?

Aby w pełni cieszyć się z rekuperacji, warto zadbać o odpowiednią izolację budynku. Oszczędności w okresie grzewczym, czyste powietrze bez alergenów oraz optymalna temperatura bez przeciągów to atuty rekuperacji, które będą możliwe, jeśli ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń przez nieszczelne okna lub drzwi. Ciepło może również uciekać przez mury lub dach, co często jest widoczne na zdjęciach termowizyjnych. Warto je wykonać, aby skutecznie zaizolować dom.

Resztę pozostaw nam. Jako doświadczony zespół realizujemy projekty rekuperacji w domach różnego wieku, od kilku do kilkudziesięcioletnich. Działaj z nami i odetchnij pełną piersią. Jeśli masz pytania dotyczące instalacji wentylacji mechanicznej w zamieszkałym domu, skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację oraz oględziny. Możesz również napisać do nas za pośrednictwem zakładki „kontakt”. Z przyjemnością powiemy Ci więcej na przykładzie Twojej inwestycji.